500TL ve üzeri siparişlerinizde ÜCRETSİZ teslimat.
500TL ve üzeri siparişlerinizde ÜCRETSİZ teslimat.

Fidandağı Ve Organik Zeytin Yetiştiriciliği


FİDANDAĞI VE ORGANİK ZEYTİN YETİŞTİRİCİLİĞİ

Fidandağı markası organik zeytin ağaçlarının olduğu bir dağdan gelmektedir. Bu yer Manisanın  Köprübaşı ilçesinin Arpacı ve Cıcıklı köyündedir.  336 Dekar alanda  Trilye türündeki zeytin ağaçlarından 10.000 adet bulunmaktadır. Ziraat mühendislerimizin çalıştığı bu alanda Organik Zeytin Yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Organik Zeytin Yetiştiriciliğinde öncelikle organik tarım ilke ve amaçları üzerine eğitim görülmesi, çevre ve yetiştiricilik konusunda yeterli duyarlılık ve bilgiye sahip olunması gerekmektedir. İklim, toprak ve yağış Organik zeytin yetiştiriciliğinde en önemli faktörlerdir.

Organik zeytin yetiştiriciliğinde toprak korunması gereken organik yapısı, inorganik besin elementleri, fauna ve flora yapısı ile kendine has bir ekosistem oluşturmaktadır. Zeytin ağaçlarının beslenme durumu yaprak ve toprak analizleri uygulamasıyla kontrol edilmektedir. Organik zeytin yetiştiriciliğinde kimyasal ve sentetik gübrelerin kullanılması yasak olduğundan Organik kökenli gübre kullanılmaktadır.

Yabancı  otlar  ile mücadelede; mekanik İşlemler uygulanmaktadır. Bunlar çapalama ve biçmedir.  Mahsül koruma ve  zararlılarla mücadelede görülen  en  önemli  zararlılar; zeytin sineği,  zeytin  güvesi,  zeytin kabuklubiti , zeytin  pamuklu  biti karakoşnili ,  zeytin ve  fidan  tırtılıdır. en yüksek  ekonomik  zarara  neden  olan zararlı ise,  zeytin sineğidir. Bu gibi durumlar için alınan önemler Organik Tarım Standartları çerçevesinde kabul gören Kültürel bakım işlemleri uygulanmaktadır.

Fidandağı’nın konvansiyonel tarım alanlarının etkisinden uzakta olması organik zeytinler için doğal çevrenin oluşmasına imkan sağlamıştır. Toprak analizleri, organik gübre kullanımı, su miktarı, yabancı ot mücadelesi ve mahsul koruma işlemleri gibi her aşamasında kontrol edilerek Fidandağı Organik zeytinler yetiştirilmektedir.

           


 Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.